Kendi kalbini kırmanın 7 yolu

Herkül

Guru Üye
Katılım
9 Tem 2014
Mesajlar
12,177
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Kendi kalbini kırmanın 7 yolu


Hayat bize her an adil davranmayabilir, hepimiz zaman zaman haksızlığa uğrayabilir, kalbimiz kıran olaylarla ve kişilerle karşılaşabiliriz. Fakat bazı durumlar vardır ki insan bilmeden kendi kalbinin kırılması için ortam hazırlar, yanlış davranır. Ve aslında en acı kalp kırıklığı da kendi hatalı davranışlarımız ve tutumlarımız yüzünden kendi kalbimizi kırmaktır.

Bu günkü konumuz kendi kalbimizi kırmamıza yol açan davranışlarımız...

1) İnsanların duygularınızı yok saymasına, umursamamasına ve yargılamasına izin vermek.
Her deneyim kişiye özeldir, bu nedenle insanlar her zaman birbirlerinin yaşadıklarını, hissettiklerini tam olarak anlayamazlar. Fakat bir kişinin kendisine karşı en büyük sorumluluğu kendi duygularına, hissettiklerine önem vermek ve verilmesini sağlamaktır. Etrafınızdaki insanların sizi yok saymasına, yargılamasına ve suçlu hissettirmesine izin verdiğiniz sürece kalbinizin kırılması kaçınılmazdır. Sizi anlamayan, anlamaya çalışmayan ve saygı duymayan insanları hayatınızda tutmayın.

2)
Sizi gerçekten sevenlere önem vermemek,onları çantada keklik görmek
İnsanoğlu kendisini sevenlere ve değer verenlere karşı daha ilgisiz olma eğilimindedir, onları çantada keklik görüp, zaten beni seviyor diye düşünerek emek harcamamaya, sevgisini göstermemeye başlar. Sevdiklerine vermesi gereken sevgiyi, kendisini başkalarına sevdirmek için harcayanlar kendi kalp kırıklıklarını hazırlarlar. Çünkü her sevgi emek ve yenilik ister. Sizi sevenlerle geçirdiğiniz her dakikayı son zamanlarınızmış gibi değerli kılmalısınız.

3) Egonuzu, duygularınızdan üstün tutmak
Bazen sadece üstün olmak, haklı çıkmak için duygularımızı yok sayar egomuza yenik düşeriz. Oysaki hayat egolarımızdan kurtulduktan sonraki gerçek hislerimizdir. Sırf gurur, kibir ve üstünlük hissi yüzünden hayatta gerçek ilişkiler, dostluklar kaybeden ve kendi kalbini kendisi kıran birçok insan vardır. Her durumda, ego ile mi yoksa gerçek hislerinizle mi davrandığınızı bilin. Egodan kaçtıkça gerçek mutluluklara kavuşacağınıza emin olun. Karşınıza çıkan her negatif durumla mücadele ederek egonuzu güçlendirmek yerine bazen duyguları dinleyerek seyirci kalmak size çok şey kazandıracaktır.

4)
Negatif insanlarla birlikte olmak
Eskilerin, söyle arkadaşını, söyliyeyim sana kim olduğunu lafı boşuna değildir. Karakteriniz, yaşam şartlarınız ne olursa olsun çevrenizden etkilenecektir. İlişki kurduğunuz insanları doğru seçmek bu yüzden çok önemlidir. Etrafınızdaki insanlar negatifse, kötü ilişkiler yaşıyorlarsa ve içlerinde mutluluk yerine mutsuzluk besliyorlarsa mutlaka size de yansıtacaklardır. Size iyi gelmeyen kişilerle ilişki kurmayı bırakın, bu, kalp kırıklığını önlemenin en iyi yoludur.

5) Aşkı Aceleye getirmek
İyi bir ilişki, iki tarafın birbirinin geçmişini kabul ettiği, birbirini desteklediği ve gelecekle ilgili cesaretlendirdiği ilişkidir. İşte bu yüzden aşk aceleye gelmez, her ilişki aşk olamaz ve her yaşananı aşk sanarak teslim olmak kalp kırıklığı yaratır. Hayatınızdaki ilişkilerin size ne kattığına önem vermelisiniz, aşk adına sıradan ilişkiler, duygusuz temaslar kurmamalı ve aşkı bulduğunuzda değerini bilmelisiniz.

6) Gitmek isteyenleri tutmaya çalışmak
Elbette bitmesini istemediğinizi bir ilişkinin bitişini kabullenmek ve sevdiğiniz insanı unutmak acı vericidir ama onu kalmaya ikna etmeye çalışmak, bitişe direnmek daha da acıdır. İlişkiler bitebilir ve insanların duyguları değişebilir. Bunu kabullenmek, acı da olsa asaletin gereğini yaparak bitmesine izin vermek gerekir. Ancak böyle kendinize olan saygınızı muhafaza edebilir ve yeni aşklara şans verebilirsiniz. Bitirmemeye çalışmak hem gururunuzu hem de kalbini daha fazla kırar.

7) Yapıcı olanlar da dahil tüm eleştirileri yok saymak
İnsanların sizi yok saymasını kabul etmek kadar tehlikeli bir durum insanlardan gelen eleştirileri yok saymaktır. İstisnai kötü niyetli durumlar dışında hakkınızda yapılan eleştirilerin mutlaka bir doğruluk payı vardır hele de birden fazla kişi tarafından yapılıyorlarsa... Bu eleştirileri dikkate almamak, kendinize dönerek bir öz eleştiri süzgecinden geçirmemek hep aynı kalmanıza ve aynı hataları tekrar eden bir kısırdöngü içerisinde tıkanmanıza neden olur. Kendi kalbinizi kırmamak için kendinizi pozitif yönde değiştirmeli, insanların sizinle ilgili gözlemlerine önem vererek kendinizi yenilemelisiniz.
 
Üst Alt